top of page
  • firuzeozaklar

Zeytin Salatası / Olive Salad

Güncelleme tarihi: 25 Haz 2019

Yaz sofraları geldi, bir güzel kuruluyorlar, her akşam, ailelerle, dostlarla, sağlıklı, sohbetli. Bu sofraların da en güzeli zeytinyağlı lezzetler. Bunlardan birisi de kahvaltılara veya meze sofralarına gidebilecek bir tat; zeytin salatası.


Bunun birçok çeşidi olabilir tabi, ama ben en sevdiğim lezzetlerden bir salata yaptım. Zeytin olarak tabi ki bizim buraların meşhur tipi Edremit yeşil kırık zeytin kullandım. Hafif-orta tuzlu ve az limonlu. Minik hatta 250gr kadar zeytin alacak bir kavanoza yaptım. Karışım için kırmızı tatlı kapya biberleri fırınladım, közde gibi oldu, 2 tane kullandım. 2 veya 3 diş sarımsağa bıçak darbesiyle bir kez vurup koku ve faydasını çıkarttım sonra biraz dilimledim. 4-5 tane de ceviz dövdüm ama çok ufalamadım. Kavanoza Edremit Körfezimizden saf zeytinyağı koydum, Ocak'ta hasat edildi, soğuk sıkım, 0.7 dizem, tek bahçe, filtre edilmemiş ama bir süre dinlendirilip üstten alıp teneke-şişelediğimiz. Bunun içine zeytinleri, biberleri, sarımsakları ve cevizleri koydum, 3 gün beklettim. Sonra kapağı açtığımda çok güzel bir koku geldi burnuma, mis. Ve hemen kahvaltı sofrasına uydu tabii. Biraz daha var, onu da mezelik yaparım, belki de deniz kıyısı bir sofraya :)


Summer tables have arrived, every evening, with families and friends, with healthy smiles and chitchats. And the best side of these can be olive oil tastes. One of these is olive salad which can be a good friend on breakfast or as an appetizer for afternoon lunches or dinners.


There can be many types of this but i did one with my favourites. For this recipe, as olive type i used my hometown Edremit Bay green broken olives, with some salt and a little bit of lemon. I prepared this into a 250gr jar. I cooked 2 sweet red peppers in the owen like on a barbecue. I hit once 2 or 3 garlics so that their smell is better and they're more healthy, beneficial. And chopped them. I also made 4-5 walnuts into pieces but not too little. Into the jar, i poured extra virgin olive oil from Edremit Bay, harvested in Jan, cold extraction, 0.7 acidity, single garden, and floated. Into this golden oil, i placed olives, peppers, garlics, and walnuts. And made this wait 3 days, tapped and didn't open at all. Until the breakfast at the end of those 3 days, when i opened it, i wish you could smell it. Hımmm, it smelled so good. Some of it is still in the jar, waiting for an appetizer table, by the sea maybe :)


zeytin salatası / olive salad

olive salad / zeytin salatası

36 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kuzey Ege, Edremit Körfezi Gezi Rehberi

Sevgili sağlık severler, zeytinyağını yaşam tarzı olarak benimsemiş güzel insanlar, Madem buralıyız, sürekli gezip tozduğumuz yerleri bi' liste yapayım dedim. Hem geçen gün arkadaşlarım sormuştu, notl

Comments


bottom of page