top of page
  • firuzeozaklar

Kuzey Ege, Edremit Körfezi Gezi Rehberi

Güncelleme tarihi: 30 Ara 2021

Sevgili sağlık severler, zeytinyağını yaşam tarzı olarak benimsemiş güzel insanlar,

Madem buralıyız, sürekli gezip tozduğumuz yerleri bi' liste yapayım dedim. Hem geçen gün arkadaşlarım sormuştu, notlar böyle bir sayfada hepimiz için dursun. Kuzeyi Sivrice Koyu'ndan gezmeye başlıyorum, Ayvalık'ta bitireceğim;) Notlarınız varsa siz de ekleyin, süper olur.

Sivrice Koyu: Arkadaşlarla gidip deniz kıyısı bir mekanda suyun üzerinde bütün gün yatmıştık, ne güzeldi. Şimdi merak ettiğim de gece orada kalmak çünkü arabasız sessiz sedasız bir koy, gece yıldızları seyredip sessizliği dinlemek harika olur.

Asos: Buraya gidip biraz yürüyüş bile yeter. Ama benim en sevdiğim aşağıdaki limandaki dondurmacıda o an yaptığı külahlarda dondurma yemek, bu külahları yapan kalmadı malum. Bir de antik şehrin en tepesinde güneşi batırın. Alın sandalyenizi bi' oturun, zamanında Aristotle olduğunuzu ve körfeze baktığınızı düşünün.

Yeşilyurt Köyü: Köye çıkıp meydandaki kahvede çay için. Zaten sessiz sakin bi' köy, çok tatlı. Yokuş çıkmaya cesaretli iseniz biraz tepelere çıkıp manzarayı görmeye çalışın. Otelleri ve yapıları çok güzel bu arada. Tüm köy taş evler yapısında.

Küçükkuyu: Buradan geçerken zeytinyağı müzesini gezin, baya emek var. Hem de bu işi nasıl yaptığımızın tarihine tanık olursunuz. Burada mekanlardan Yengeç'e gittik birkaç kere, meze balık restoran. gayet güzel. Şimdi Lita Lokanta açılmış, onu merak ediyorum, en kısa zamanda ordayım.

Adatepe: Başka bir taş evli ve tatlı mekanların olduğu köy de burası, gerçekten çok güzel. Sokaklarında gezin tepelere çıkın, diğer çıkan arkadaşlar keçilere denk gelebilirsiniz:) Dönüşte de Zeus Altarı'ndan tüm körfezi izleyebileceğiniz bi yürüyüş yapın, 800m bu arada uca varmak. Dönüşle birlikte 1.6km yapacaksınız, sizi sağlam taşıyan ve yormayan spor ayakkabılarınızla gidin.

Altınoluk: Bence körfezde denizi en güzel yer burası, hem taş sahildir kum gibi yapışmaz, hem de bazen suyun berraklığına şaşırırsınız. Aslında yazın kalabalıkken değil de ilkbahar veya sonbaharda tavsiye ederim. O zamanlarda hava meltemken bi' yürüyüş oh be dünya varmış dedirtiyor. Altınoluk'un köyü de güzel bu arada, dik yokuşlara dost arkadaşları yine spor ayakkabılarınızla yukarılara çıkmaya davet ediyorum. Ne kadar yukarısı o kadar güzel manzara. Köye ilk varınca Cemal Usta'nın kahvaltısını seviyoruz bu arada, sonra da buz gibi karadut suyu.

Güre: Burda Gordo Restoran'ı tek geçerim. Kuzey Ege mutfağının müthiş yorumları burada. Çok lezzetli yemekler yiyeceksiniz demedi demeyin.

Burhaniye: Aromaterapiye ilgisi olanlar veya gelmişken faydalı bitkileri güvenilir bi kurumdan alalım, bahçelerini görelim derseniz Baçem'e uğrayın. Biz bitki çaylarımızı, bitki yağlarımızı, elma sirkemizi, vs vs hepsini buradan alıyoruz. Hem süper bi yerel üretici hem de laboratuvar seviyesinde araştırmalar ve yatırımlar yapıyorlar bu işe. Burhaniye'de bir taraf da sahili. Buradan Kaz Dağları'na karşıdan bakıyorsunuz ve güneşi öyle batırıyorsunuz. Altın Kamp'ta bi' kamp yapmak güzel olur mesela, veya ilerisinde Küçük Ev'de hemen denizin kıyısında süper yemekler yiyebilirsiniz.

Taylıeli: Tepeden yine manzaralı bir köy ama biz hemen girişteki Laleli Cafe'de kahvaltı etmeye bayılıyoruz. Körfezin en güzel kahvaltı mekanı bence.

Gömeç tepeleri: Yıllarca araştırması yapılmış sonra Gömeç'in en tepelerine şarap bağları kurmuş ve gözü gibi bakan Maadra Vineyard'a uğrayıp lokal şarapları tatmalısınız. Yöremizin en iyi şarap üreticisi.

Cunda: Ayvalık'a ilk girişten girerseniz ada da planlarınızda varsa tabelaları takip edin. Adanın uygulama oteli bile çok güzel hem de bütçe dostu. Ama Mola Cunda'nın glamping tecrübesini de merak ediyoruz, bizim sıradaki listemizde bu var. Çadırlarda Cunda'nın bir koyunda gece sessizliğinde kalmak. Başka bir seçenek de Mehmet Ali Kaptan ile teknede Cunda açıklarında koylarda uyumak. Gündüz denizin tadı çıkarken gece de karanlık ve kimsenin olmadığı bi koyda çapa atarsanız yıldızlara inanamayacaksınız. Limanda kime sorsanız kaptanı gösterir size. Bu arada Cunda'da pizzacı Uno ve Kuzey Ege mutfağı yorumu Ayna Cunda'ya da bayılıyoruz.

Ayvalık: Diyelim daha önce Cunda'yı tecrübe ettiniz, o zaman Ayvalık'ı içeriden geçerken Çamlık çok güzel. Biz bazen arabayı orada kıyıya çekip Çamlık Dondurmacısı'ndan da nevaleleri alıp müzik açıp keyif yapıyoruz. Zaten arabanızda mobil sandalyeler filan olsun, nereye açıp oturacağınız belli olmaz geçerken bi' kıyıyı beğeniverirsiniz. Çamlık'ı geçince ileride solda ama içeride kalan Küçükköy var, bu köyde de mini bir yürüyüş hoşunuza gidecek. Çok tatlı dükkanlar açılmış.

Sonra geliyor Sarımsaklı plajı, uzuuun bir plaj, Ayvalık Sea Resort merak ettiğimiz yeni açılan yerlerden. Ama zaten plajda nereyi seçerseniz deniz kum güneş. Yakında olan Çamlık'ta kamp ve bu plajlara uzanmak da uygun bütçeli bir seçenek.

İşte bizim memleket böyle. Daha ne yerler var da gez gez bitmez. Tadını çıkarın.North Aegean, Edremit Bay Tour Guide of Viva Olea


Dear health lovers, beautiful people who make olive oil lifestyle,

If we live here, we should suggest a list for you to go sightseing around. My friends ask, so let me share all of the notes with you all. Starting from north, Sivrice, i’ll finish in Ayvalık. If you have more notes, please feel welcomed to add more to these ones.

Sivrice: We laid down all day long on the water with friends, what a beutiful day it was. Now we wonder about staying there at night because there are no niose like cars etc, it’s really quiet since it’s a mini bay and it’d be great to watch the stars and listen to silence.

Asos: Even a walk in town is enough. But the best is to enjoy the ice cream in harbour since no one these days make their own ice cream cornet like them. And climb the top antique city for a sunset with a view. Bring your beach chair there and think that you’re Aristotle.

Yeşilyurt: Have a tea in its middle mini square cafes. A silent place and so sweet. Hotels and stone houses are really beautiful. Climb up if you want a view.

Küçükkuyu: Visit olive oil museum here, you’ll witness history on how we do this business. By the harbour, we eat at Yengeç which is a fish restaurant and now we wanna see new Lita Restaurant.

Adatepe: Another stone housed village up in the mountains. Have a walk in its little streets, climb up for better views where you can see other climbers like goats. And walk to the edge, Zeus Altarı, which is 800m to reach there but at the end, it has an incredible Edremit Bay view. 1.6km with turning back, so you need your comfortable running shoes.

Altınoluk: To us, this is the best place in bay with its sea, clean beach and crystalline waters. In fact, it’s better when it’s not crowded in spring or fall. Even a walk by the sea is great those times. Its village is also very nice, and the higher you climb the better the view is. Cemal Usta’s breakfast is delicious and drink cold black mulberry juice after that.

Güre: Gordo Restaurant is great here with its delicious North Aegean food. You’ll really love it here because the dishes are perfect.

Burhaniye: If you’re interested in aromatherapy or want to rely on a place to buy beneficial health flower products, visit Baçem. We buy our herbal teas, herb oils, apple vinegar etc. They do this business in laboratory level. And see their gardens. Also, beach side in Burhaniye is good. Here you say goodbye to sun behind Mound İda/Kaz Dağları, another view to look at the bay. A camp experience in Altın Kamp or a fish restaurant Küçük Ev by sea may welcome you here.

Taylıeli: Its village up again has good view but we love Laleli Cafe at when just entering the village road. It has the best breakfast in Edremit.

Gömeç: Up in the mountains, searched and worked on for years, there is a beautful vineyard Maadra. It may be the best local vine producer and you’ll also see the gardens there.

Cunda: If you enter Ayvalık from the first enterace road, and an island is in your plans, follow the signs. Cunda’s Tourism School Hotel is nice and it’s a budget one. But we also wonder the glamping experience in Mola Cunda. Staying in tents in silence in a Cunda beach among olive trees. Another choice is the boat of Captain Mehmet Ali. You can stay in the little bays of Cunda off the sea. At day, you enjoy the sea and night the stars. Ask him in the harbour and you’ll find his boat. By the way, pizza place Uno and North Aegean cuisine Ayna Cunda are our favourites.

Ayvalık: Çamlık is really beautiful in Ayvalık. We sometimes stop the car there, have our ice cream from Çamlık Dondurmacısı and listen the music in sunset. And you should already have your beach chairs since you may like any seaside here and wanna stop and have a rest. After Çamlık, Küçükköy is on the left inside and a beautiful village, there are nice shops there. Then comes Sarımsaklı beach, Ayvalık Sea Resort is new and a place to go and see for us now. But the beach is already long and whereever you choose, it’s sea sand sun. Çamlık camps are budget stays by the way and close to these beaches.

Here’s a short sightseeing in our hometown. There are more places of course and why don’t you discover them and write under this post or on our Instagram @vivaolea . Have fun…
115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page