top of page
  • firuzeozaklar

Kapya Biber Dolması / Stuffed Red Pepper

Şu an bu yazıyı size başlıkta pişen yemeğin kokuları içinde zor şartlarda yazıyorum :) Ananem yeşil biber dolması pek yapar ama ben yesem de sanki o yeşil biberlerin o güzelim dolma içine pek uymadığını düşünürüm, yeşil biberleri biraz zor yerim. Bence çocuklar da böyle bakıyorum da. Bu yüzden aklıma ennn sevdiğim bibergillerden kapya kırmızı biberle yapmak geldi. Çarşamba pazarına da uğrayınca bunu yapmak şart oldu.


7-8 tane kapya biber aldım, güzelce yıkadım ve ortadan ikiye böldüm hepsini. Yani yine biber dolması gibi içi doldurulacak kuyucuklar yaptım. Tabi baş kısımlardaki yeşillikleri kessem de dip olacağı için yeşil kısmı tam da gitmedi ama olsun, lezzet katar dedim. Bir de o kısmın içindeki çokça çekirdekleri kopardım tabii içten. Bunu özenle ve biberi patlatmamaya çalışarak yapmak lazım. Bunlar hazırken içini yapmaya başladım, bir orta-büyük denecek soğanı çok ufak doğradım hatta bıçaklı rendeden geçirdim, onları yarım çay bardağı zeytinyağımda kavurdum (tabi ki 0.6 dizem soğuk sıkım naturel sızma ile yaptım ki lezzet bombası olsun). O sırada 1 büyük domates rendeledim. Soğanlar kavrulunca domatesi de atıp pişirdim, o da kaynadı ve suyu uçtu biraz, çok suluymuş domates. Sonra 1 su bardağı pirinci yıkadım, süzdüm, ve karışıma atıp pirinçleri de kavurdum. Üzerine yarım çay bardağı yemeklik kuru kuş üzümü, 1 çay kaşığı esmer şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, azcık da deniz tuzu, 1 çk karabiber, kaşığın ucuyla çok az besleme düzeyi artsın diye zerdeçal, 4-5 yaprak kuruttuğum fesleğenlerden ama ufaladım, ve yine bu kadar da nane ufaladım. Bunlarla da ocağın altı kısıkken karştırdım sonra artık baharatlar çok yanmasın diye kapattım altını. O sırada biraz da maydanoz ve dereotu doğradım, son bi karıştırdım. Tattım tabi bu sırada bence enfes oldu ve süper koktu. Sonra biberleri doldurup, biberleri yarısına kadar kaynar su, ve tüm yemeğin üstünden de şöyyyle bi zeytinyağ geçirdim yine (bu da yarım çay bardağına yakın oldu). Tencerenin kapağını kapattım ve hiç açmadan 20-25dk kaynadı pişti kısık ateşte. Zaten olduğunu biberler ve pirinç de yumuşayınca anlıyorsunuz, bir de çatal batırın biberlere, kolay batıyorsa tamamdır, biraz da içten tadın. Kapağını da kapattım kendi ısısında akşamı bekliyor şimdi. Peki ben nasıl bekleyeceğim:)


Stuffed Red Pepper Recipe


Right now i am under really hard conditions that this meal is ready and smells so good. My grandma does this very often in the summer but with green peppers which i don't like that much. I think kids think the same too and they always leave the peppers while they eat the stuffing. This is why i wanted to make this meal with sweet red peppers which i love very much. Here is how to do stuffed red peppers.


I bought 7-8 red capia peppers, washed them good, and cut them half in their belly, cleaned their outside and inside off the stem and seeds. Don't break the peppers while trying to do that. So, they are ready to fill. Now, it's time to prepare the stuffing. I cut onions into small pieces, you can even grate them, and cooked them in olive oil (i used extra virgin for a great taste). I grated 1 big tomato and poured it into the stuffing, also added the rice (washed and cleaned it) and fried some more. Then i added half tea glass (the small turkish one) currants, 1 ts brown sugar, 1 ds salt, 1 ts black peppers, very little curcuma, 1 ds dried sweet basil and dried mint. I closed the cooker, blended the mix, and added some parsley and dill. That's it, the stuffing is ready to fill the peppers. Taste it for a small tune, but i liked mine, and it smelled so good. Then i filled the capias and filled the pot half the peppers with boiled water, and added some more olive oil on the meal (like another 3-4 ts). It should boil for like 20-25 minutes with a low heat. When the rice is soft, and also the peppers so that fork can go into easily, and taste some with your spoon, smell it. I think it's ready. Mine is too right now but how am i going to wait for dinner :)

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kuzey Ege, Edremit Körfezi Gezi Rehberi

Sevgili sağlık severler, zeytinyağını yaşam tarzı olarak benimsemiş güzel insanlar, Madem buralıyız, sürekli gezip tozduğumuz yerleri bi' liste yapayım dedim. Hem geçen gün arkadaşlarım sormuştu, notl

Comentários


bottom of page